Kivonat a forgalomszabályozási munkacsoport alakuló üléséről
Tolna Város Önkormányzata Képviselő-testületének 276/2019 (XI.7.) önkormányzati határozatában döntött a város forgalomszabályzásának felülvizsgálatáról összhangban az 1988. évi I. törvény 34. § (2) bekezdésével, mely szerint:
„A közút forgalmi rendjét - ha jogszabály másként nem rendelkezik - a közút kezelője * alakítja ki. A forgalmi rendet - a forgalmi körülmények vagy a baleseti helyzet jelentősebb változása esetén, de legalább ötévenként - a közút kezelőjének felül kell vizsgálnia, és ha szükséges, módosítania kell. A közlekedési hatóság - a közlekedés biztonságát sértő vagy veszélyeztető helyzet megszüntetése érdekében - kezdeményezheti a forgalomszabályozás módosítását, vagy a közút kezelőjét a forgalmi rend felülvizsgálatára kötelezheti.”
A forgalmi rend felülvizsgálatára a Képviselő-testület munkacsoportot hozott létre, amely november 20-án megtartott ülésén az alábbiakról döntött:
- Célok meghatározása:
Az elmúlt években településünkön jelentősen megnövekedett a közúti forgalom, ennek hatására nőtt a város belterületén a közúti balesetek száma, a megnövekedett gépkocsi használat miatt a frekventált területeken parkolási gondok alakultak ki, az egy nyomsávú utcákban leromlott az útszél, útpadka állapota és veszélyessé vált a párhuzamos közlekedés, a súlykorlátozás nélküli településrészeken leromlott az utak műszaki állapota és mindezek a gyalogos és kerékpáros közlekedésre is negatívan hatnak.
A felmerült problémák és a 20/1984. (XII.21.) KM rendelet 4. § (1) bekezdésének figyelembevételével olyan forgalmi rend kialakítását tűzzük ki célul, mely elősegíti, hogy a közlekedés résztvevői biztonságosan, gyorsan és zavartalanul közlekedhessenek az utak, útpadkák állapotának megóvása mellett.
- A Forgalomszabályozás eszköztára:
- Közúti jelzések rendszere (út felfestés, jelzőtáblák):
- Járművek forgalmára vonatkozó tilalom, korlátozás: sebességkorlátozás, súlykorlátozás
- Belterületi utak egyirányúsítása
- Parkolóhelyek kijelölése, a megállás, várakozás szabályozása
- Csillapított forgalmú övezetek kijelölése.
A forgalomszabályozást úgy kell megvalósítani, hogy a közúti jelzések alkalmazásával egyértelműen közölje a közlekedésben résztvevőkkel a különleges kötelezettségeket, korlátozásokat, tilalmakat és veszélyhelyzeteket.
A járművek forgalmára vonatkozó tilalmakat vagy korlátozásokat csak kellően indokolt esetben és mértékig szabad elrendelni.(Ezek a forgalom biztonságának és az út műszaki állapotának védelme érdekében rendelhetők el.)
- A munkafolyamat megszervezése:
3.1. A szabályozás megtervezése:
A munkacsoport ülésén a települést 6, közlekedési forgalom szempontjából relatíve jól elkülöníthető körzetre osztottuk.
- A körzetek külön-külön kerülnek elemzésre és szemlére, majd ezek alapján készül el a forgalom szabályozási javaslattétel. Minden körzet esetében a munkacsoporti tagokon kívül bevonjuk az adott területet érintő választókerületek önkormányzati képviselőit is.
3.2. A forgalomszabályozás megvalósítása:
- a Képviselő-testület dönt az esetleges változtatások végrehajtásáról,
- a szükséges jelzések felfestése, táblák kihelyezése, jóváhagyott út, padka munkálatok végrehajtása,
- lakossági tájékoztatás a forgalmi rend változásról.
3.3. Megfigyelés, módosítás:
- a forgalomszabályozás módosításait, annak közlekedésre és a műtárgyakra gyakorolt hatását folyamatosan monitoringozni kell. A megfigyelésben fontos szerepet kell adni az út használóinak is.
- a tapasztalatok alapján a szükséges módosítások végrehajtása,
- a forgalmi rend betartásához szükséges eszközrendszer áttekintése, alkalmazása.
A forgalomszabályozás kapcsán alkalmazandó jogszabályok:
- 1/1975 (II.5.) KPM-BM együttes rendelet (KRESZ),
- 20/1984. (XII.21.) KM rendelet és melléklete a Forgalomszabályozási Műszaki Szabályzat,
- 1988. évi I. törvény a közút kezeléséről.
Tolna, 2019.12.16.
Berta Zoltán